Jakie drzwi do wnętrza? Rodzaje i charakterystyka

Każdy, kto chociaż raz w życiu urządzał mieszkanie bądź dom, z pewnością wie, jak ogromnym wyzwaniem jest odpowiedni wybór kolorystyki wnętrza tak, aby wszystkie elementy należycie współgrały ze sobą. Podjęcie tego typu decyzji nie jest łatwe, ponieważ nie wiąże się tylko i wyłącznie z oczywistymi kwestiami jak pomalowanie ścian, warto pomyśleć także o drzwiach, bowiem także one, a dokładniej ujmując — ich kolor oraz kształt są niezwykle ważnym elementem wystroju wnętrza. Poniżej pragniemy przedstawić kilka rodzajów drzwi wraz z krótką charakterystyką każdego z nich, co z dużą dozą pewności pomoże Ci rozwiązać problem i dokonać odpowiedniego wyboru. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi?

Wszelkie kwestie związane z wyborem, zakupem oraz montażem odpowiednich drzwi nadal są niezwykle ważne, bowiem pomimo wszechobecnego trendu na otwartą przestrzeń, wciąż istnieją takie miejsca w domu, gdzie zachowanie prywatności jest kwestią priorytetową. Ponadto, jak już wcześniej wspomnieliśmy, drzwi mają nie tylko trafiać w nasze gusta, lecz powinny być także dopasowane swoim kształtem oraz kolorystyką do wielkości, oraz stylu, w jakim mieszkanie zostało urządzone.  
Największą popularnością cieszą się drewniane drzwi, jednak jeśli się na nie zdecydujesz, musisz pamiętać o kilku zasadach.  Jasne zabarwienia drewna znajdą swoje zastosowanie głównie w pomieszczeniach o jasnym oraz ciepłym zabarwieniu, miłośnikom wytwornego stylu dedykujemy raczej ciemniejsze kolory, bowiem to właśnie one będą najlepszym uzupełnieniem eleganckiego wnętrza. Wszystkim, którzy poszukują czegoś uniwersalnego, polecamy biel oraz odcienie pośrednie, w tym dąb naturalny.  Warto także pochylić się nad niecodzienną opcją-pomalowaniem drzwi na wybrany przez siebie kolor. Propozycja ta skierowana jest głównie do osób o artystycznej duszy, które w codziennym życiu lubią ekstrawagancję i nie boją się odważnych zmian.

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje drzwi wewnętrznych?

Czasy, kiedy wszelkiego rodzaju sklepy oferujące produkty tego typu świeciły pustkami, już dawno minęły i teraz mamy szeroki wybór różnego rodzaju drzwi. Kryteria wyboru obejmują takie kwestie jak sposób otwierania drzwi, materiał oraz typ konstrukcji. 

Drzwi przesuwne

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, które w znaczący sposób przyczyni się do zaoszczędzenia dużej ilości miejsca, są z pewnością drzwi przesuwne. Materiał ich wykonania może być różnorodny, począwszy od drewna, kończąc zaś na szkle.  Uwzględniając metodę montażu, można wyróżnić  drzwi przesuwne naścienne (prowadnice ulokowane są na ścianie bądź suficie) oraz ukryte w ścianie (konieczność wykonania otworu o rozmiarach skrzydła). Wysoka jakość wykonania oraz niewielkie wymagania pod względem przestrzeni sprawiają, że tego typu drzwi mogą zostać zamontowane właściwie wszędzie. Kuchnia, salon, a może łazienka? - wybór należy do Ciebie.

Drzwi płytowe

Kolejną, propozycją są drzwi płytowe. Elementami składowymi konstrukcji są rama z klejonego drewna oraz sztywne płyty, których materiałem produkcyjnym jest najczęściej kompozyt lub metal.  Stosowane jest wypełnienie kartonowe, a różnego rodzaju przeszklenia wykonuje się z szyby zwykłej bądź matowej. Cechują się prostotą i nowoczesnością, co idealnie wpasowuje się w obecne trendy.  Drzwi płytowe dedykujemy także wszystkim tym, którzy z różnych powodów potrzebują cichego kącika we własnym domu,  bowiem posiadają one niezwykle wysoki stopień dźwiękoszczelności. 

Drzwi ramowe

Najważniejszą częścią konstrukcji tego typu drzwi jest rama, która składa się z 4 belek — dwie z nich ułożone są w sposób poziomy, zaś pozostałe leżą pionowo. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej płyty MDF, zaś do najpopularniejszych wypełnień należą przeszklenia i płyciny HDF.  To odpowiednia opcja dla Ciebie, jeśli szukasz rozwiązań ponadczasowych i trwałych.

Drzwi drewniane

Skoro mowa o najpopularniejszych rodzajach drzwi, obowiązkiem jest także uchylić nieco rąbka tajemnicy o klasyce, która od wielu lat gości w naszych domach. Chodzi mianowicie o drzwi drewniane. Wykonane są one z naturalnych materiałów typu sosna, dąb lub olcha. Cechują się eleganckim wyglądem, wytrzymałością i wysoką izolacją akustyczną, co z pewnością zostanie docenione przez estetów oraz osoby pracujące zdalnie. 

Podsumowanie

Reasumując, obecnie mamy nieograniczone możliwości wyboru różnego rodzaju drzwi. Dzięki zapoznaniu się z powyższymi poradami oraz wcieleniu ich w życie możesz sprawić, że wnętrze twojego domu zyska zupełnie inny, bardziej nowoczesny wymiar, a jednocześnie nie straci walorów praktycznych. Musisz jednak mieć świadomość, że nie każde rozwiązanie nadaje się do wszystkich typów pomieszczeń.
 

Sprawdź naszą ofertę drzwi wewnętrzynych!