Drzwi energooszczędne, nazywane również pasywnymi to drzwi o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, dzięki którym zminimalizujesz zużycie energii w trakcie ekspoloatacji. Rozumiemy, że wybór drzwi zewnętrznych to niełatwa decyzja i każdy dba o to, by jak najbardziej chroniły dom przed włamaniem i utratą ciepła, dlatego w tym artykule przedstawimy Państwu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące drzwi energooszczędnych.

Cechy

Najważniejsza cecha, która charakteryzuje drzwi energooszczędne to parametr zawarty w Deklaracji Właściwości Użytkowych mówiący nam ile energii cieplnej przeniknie przez drzwi. Jeżeli jego wartość jest mniejsza niż 1,3 to możemy mówić o drzwiach energooszczędnych. Ich wykorzystanie pozwala ograniczyć nawet o 50% emisję ciepła w porównaniu do pozostałych drzwi dostępnych na rynku.

Dodatkowe parametry zawarte w Deklaracji świadczą, że drzwi są odporne na wiatr, przepuszczają powietrze, są wodoszczelne i posiadają właściwości związane z promieniowaniem i przenikalnością światła. Ponadto, energooszczędne drzwi mogą posiadać właściwości drzwi antywłamaniowych, a sytuacja odwrotna rzadko się zdarza.

Podsumowując, drzwi energooszczędne pełnią funkcje ochrony przed wiatrem i deszczem, stanowią pionową izolację termiczną, zabezpieczają przed włamaniem, zmniejszają emisję ciepła, dzięki czemu ograniczają wydatki związane z ogrzewaniem, zwiększają szczelność oraz zmniejszają emisję dwutlenku węgla w gospodarstwach
domowych.

Zastosowanie

Drzwi energooszczędne najczęściej stosowane są w budownictwie pasywnym, nastawionym na zmniejszenie zużycia energii. Ich zastosowanie można również znaleźć w budynkach publicznych oraz domach rodzinnych, czyli wszędzie tam, gdzie użytkownicy wyrazili chęć ich zakupu.

Drzwi energooszczędne powinny współgrać z systemem wentylacji, w innym przypadku, zbyt duża szczelność może wymagać zamontowania dodatkowego systemu nawiewu.

Budowa

Po poznaniu podstawowych cech i wykorzystania drzwi energooszczędnych rodzi się pytanie, z czego składają się owe drzwi i co wpływa na to, że spełniają wymienione wyżej funkcje.

Porównując energooszczędne drzwi do typowych i najczęściej spotykanych udało nam się wykryć różnice, które wpływają na zapewnienie określonych funkcji. Do części dodatkowym należy uszczelka w skrzydle drzwiowym oraz ościeżnicy drzwiowej, uszczelki włosowe pod skrzydłem lub automatyczne opadające zapewniające szczelność oraz uszczelki w dolnych narożnikach ościeżnicy zapobiegające przedmuchom. Ponadto, zwiększone zostały grubości wymienionych wcześniej części drzwiowych. Sama ościeżnica wykonana została z drewna, bądź mieszana z przegrodami termicznymi. Czasami można również spotkać hakowy zamek listwowy, który ma za zadanie zwiększyć docisk skrzydła do ościeżnicy.

Niektóre z drzwi mogą być udekorowane o przeszklenia występujące w drzwiach tradycyjnych, które składają się z trzech szyb klejonych na ramce aluminiowej. Należy jednak pamiętać, że każde przeszklenie zmniejsza szczelność drzwi.

Montaż

Parametry drzwi to nie wszystko, bardzo ważną rolę pełni również montaż. Można zatrudnić specjalną grupę, która upora się z tym szybko i sprawnie ale osobity montaż również nie powinien stanowić żadnego problemu.

Do zachowania maksymalnego efektu zaleca się montowanie drzwi energooszczędnych przy zastosowaniu tak zwanego ciepłego montażu, który jest uznawany za jeden z elementów drzwi energooszczędnych. Powinien rozpocząć się od zastosowania uchwytów odpowiedzialnych za możliwość zamontowania drzwi przed otworem, gdzie niebawem pojawi się izolacja termiczna. Pomiędzy ościeżnicę a mur zamiast tradycyjnej pianki poliuretanowej stosuje się specjalne taśmy rozprężne, które stają się izolacją termiczną oraz membraną przepuszczająca parę wodną z budynku.

Tak zamontowane drzwi na pewno będą spełniać swoje funkcje, a tym samym cieszyć użytkowników swoimi właściwościami.

Sprawdź naszą ofertę drzwi energooszczędnych