Budownictwo pasywne

Przed zastanowieniem się, czym tak naprawdę są drzwi energooszczędne, powinniśmy poznać pojęcie budownictwa pasywnego. Kojarzone jest ono najczęściej z oszczędzaniem energii oraz nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie budownictwa. Takie obiekty zużywają bardzo niską ilość energii, oszczędzając jej przy tym nawet do 90% w porównaniu do standardowych budynków. Tego typu budownictwo jest przyjazne dla środowiska, ponieważ zmniejsza emisję szkodliwych gazów. Jest to doskonałe rozwiązanie w walce ze smogiem. Do budownictwa pasywnego zaliczają się również drzwi energooszczędne. 

Czym są drzwi energooszczędne?

Drzwi energooszczędne, inaczej zwane pasywnymi, ochraniają pomieszczenie przed chłodem. Ich celem jest jak największe ograniczenie ilości przepuszczanego ciepła. Dzięki tego typu rozwiązaniom możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Wszystko zależy od tego, jakiej jakości materiały zostaną wykorzystane do ich produkcji. Jest to korzystne zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy koszty związane z ogrzewaniem idą w górę. Drzwi energooszczędne zapewniają nie tylko wygodę, ale również oszczędność w kosztach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy wyborze drzwi energooszczędnych powinno się zwrócić uwagę nie tylko na materiał czy wygląd, ale również współczynnik przenikania ciepła U. Mówi on o izolacyjności cieplnej przegrody budowlanej (czyli m.in. okien, dachów, drzwi, ścian itp.). Jest to jeden z najważniejszych elementów branych pod uwagę podczas projektowania budynków. Jego wartość zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj materiału został zastosowany przy produkcji. To dzięki współczynnikowi przenikania ciepła U znamy ilość energii, która przechodzi przez 1 metr kwadratowy. Im jest ona mniejsza, tym lepiej. 

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi energooszczędnych, jest sposób ich zbudowania oraz produkty, z których zostały stworzone. Między płytami drzwi umieszczony jest materiał ociepleniowy. Wykorzystuje się do tego aerożel, piankę poliuretanową lub płytę fenolową. Można również spotkać się ze styropianem lub wełną mineralną, jednak są to rzadziej stosowane materiały termoizolacyjne. 

Dobrej jakości drzwi posiadają je również w ramie, progu oraz ościeżnicy.

Istotny jest także ogólny materiał, z jakiego drzwi są wykonane. Szczególnie polecane są te stworzone z drewna. Na rynku możemy zakupić również drzwi z PCV, aluminiowe oraz stalowe, które posiadają funkcje energooszczędne. 

Rodzaje drzwi energooszczędnych

  • Drzwi drewniane — wykonane z drewna, uważane są za wyjątkowo trwałe. Rama drzwi zrobiona jest z drewna klejonego. Ocieplenie znajduje się między płytami lub w płycinie w ramie skrzydła.
  • Drzwi z PCV — składają się z panelu zawierającego PCV, ocieplonego spienionym PCV lub pianką wykonanej z poliuretanu. Charakteryzują się one stosunkowo niską masą. Są niezwykle odporne na różne czynniki atmosferyczne i łatwe w czyszczeniu.
  • Drzwi aluminiowe — zyskujące coraz to większą popularność, wykonane są z kształtownika aluminiowego. Dodatkowo do ich produkcji wykorzystywane są przekładki termiczne, które korzystnie wpływają na właściwości ciepłochronne. W drzwiach aluminiowych możliwe jest zamontowanie przeszklenia o dużej powierzchni.
  • Drzwi stalowe — najważniejszym elementem tego typu drzwi jest rama wykonana ze stali, która wypełniana jest ociepleniem oraz przysłonięta płytą od zewnątrz. 

Jak zamontować drzwi energooszczędne?

Żadne drzwi energooszczędne nie spełnią swojej roli, gdy zostaną założone w nieprawidłowy sposób. Zamontowanie ich powinno nastąpić po zakończeniu wszystkich prac mokrych, czyli związanych z tynkowaniem czy wykonaniem posadzek. Przed tym jednak należy zadbać o dokładne oczyszczenie muru. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż warstwowy, który jest bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem. Dla osób niedoświadczonych polecane jest skorzystanie z usług profesjonalistów, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasze drzwi są prawidłowo założone i będą spełniać swoją rolę.