Drzwi przesuwne — rozwiązanie modne i praktyczne

Drzwi przesuwne cieszą się popularnością od wielu lat. Można je znaleźć zarówno w małych, przytulnych mieszkaniach, jak i w okazałych domach. Są nowoczesne, prezentują się niezwykle efektownie, a do tego są praktyczne. Ich główną zaletą jest to, iż umożliwiają zaoszczędzenie przestrzeni. W przeciwieństwie do drzwi rozwieranych nie mają promienia otwierania. Sprawdza się to zwłaszcza w miejscach o mniejszym metrażu.

Zalety drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy unowocześnić nasze wnętrze. Są często stosowane we współczesnej architekturze, ponieważ zapewniają mieszkaniom elegancką prezencję. W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi nie są masywne, a ich smukłość dodaje wnętrzom wyrafinowania i delikatności

Są również świetną opcją dla osób, którym zależy na powiększeniu przestrzeni — zarówno optycznie, jak i ze względów praktycznych. Duże przestrzenie są naprawdę pożądane, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie je sobie zapewnić. Można jednak stworzyć ich iluzję nawet w malutkich mieszkaniach. Ułatwią to drzwi przesuwne. Są też bardzo funkcjonalne — można je montować w miejscach, w których nie zmieściłyby się drzwi wahadłowe.

Drzwi przesuwne będą również niezawodne podczas organizowanych w domu przyjęć. Można dzięki nim stworzyć otwartą przestrzeń, która ułatwi nam przemieszczanie się (na przykład z kuchni do jadalni) i umożliwi ciągły kontakt z gośćmi.

Drzwi przesuwne — charakterystyka modeli

Modele drzwi przesuwnych różnią się od siebie — głównie wysokością i parametrami. Są też montowane na inne sposoby. Można wyodrębnić dwa podstawowe rodzaje drzwi przesuwnych:

● naścienne — drzwi przesuwają się po szynie, która jest zamontowana na zewnątrz ściany, jest to rozwiązanie stosowane, gdy nie mamy możliwości przesunięcia lub zburzenia jej;

● do zabudowy w ścianie — drzwi przesuwają się wewnątrz ściany za pomocą tzw. kasety, która umożliwia swobodne i stabilne przemieszczanie się drzwi, rozwiązanie to stosuje się przy urządzaniu nowego mieszkania lub podczas remontu kapitalnego, gdyż wymaga obudowania systemu za pomocą ścianek.

Drzwi drewniane przesuwne

Naścienne drzwi przesuwne — montaż

Montaż naściennych drzwi przesuwnych jest niezwykle prosty. Nawet jeśli ściany są nieco krzywe, system posiada kątowniki do regulacji, które umożliwiają precyzyjne umieszczenie ich na miejscu. Jest to tanie i proste rozwiązanie, a montaż przebiega szybko i bezproblemowo. System bardzo łatwo obsłużyć i nie trzeba go konserwować. Drzwi mogą być drewniane lub szklane — w zależności od preferencji Klienta.

Charakterystyka drzwi do zabudowy w ścianie

Prawidłowy montaż drzwi do zabudowy w ścianie zależy od wyboru właściwej kasety. Należy zwrócić uwagę na rodzaj drzwi, które wybraliśmy, a także materiał, z którego skonstruowana jest ściana. Zastanówmy się, czy chcemy, by nasz system posiadał ościeżnice (jak w bardziej tradycyjnych wnętrzach) czy był ich pozbawiony (jak we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych). W zależności od tego, jak skonstruowana jest ściana, wykończenie będzie wykonane płytą G/K lub za pomocą mokrego tynku.

Ponadczasowy wybór

Drzwi przesuwne są bardzo popularnym rozwiązaniem już od wielu lat. Ich uniwersalny wygląd sprawia, że wyglądają świetnie w każdym wnętrzu, dodając mu styl. Są niezwykle funkcjonalne — pozwalają zaoszczędzić miejsce i ułatwiają przemieszczanie się. Sprawdzą się doskonale w każdym domu i mieszkaniu — zarówno tym w bardziej tradycyjnym stylu, jak i nowoczesnym i minimalistycznym.