Samodomykacz to narzędzie służące do automatycznego zamykania drzwi. To najczęściej metalowe akcesorium o niewielkiej wadze oraz małych rozmiarach, montowane na drzwiach do domu, ale także drzwiczkach przy szafkach kuchennych lub drzwiach balkonowych, przeszklonych.


Zalety samodomykaczy

Dzięki samodomykaczom oszczędzamy cenny czas podczas wychodzenia w domu, co jest szczególnie przydatne w trakcie codziennego pośpiechu. Akcesorium gwarantuje szczelne zamknięcie drzwi, dzięki czemu nie musimy się dodatkowo martwić po opuszczeniu czterech ścian.

Podczas naszej nieobecności do domu wtargnąć niechciane osoby i ukraść niezwykle cenne dla nas przedmioty. Dzięki samodomykaczom możemy bez obaw wyjść z domu, nie zamartwiając się czy aby na pewno zamknęliśmy furtkę. Te niewielkie akcesoria sprawiają również, że ciepło z danego pomieszczenia nie ucieka, a więc pełnią one bardzo istotną rolę, np. gdy znajdują się przy drzwiach wejściowych na klatkę schodową.

jak działa samodomykacz

Jak działa samodomykacz?

Zasada działania samodomykacza jest prosta - na ogół opiera się na działaniu mechanicznym bądź elektromechanicznym. Pierwsza opcja działa dzięki sile naszych rąk, z kolei druga za sprawą siłownika. Cały proces polega na wytworzeniu energii podczas otwierania, a później powrotnego zamykania drzwi. Energia nagromadzona przy otwarciu jest kumulowana w sprężynie, a następnie uwalniana. Aby nie dochodziło do gwałtownego zatrzaśnięcia, do samodomykaczy używa się olejowych amortyzatorów hydraulicznych. Dzięki funkcji tłumienia otwierania brama lub drzwi są zabezpieczone przed niekontrolowanym otwarciem, np. przez wiatr.

Niektórych może nieco irytować, gdy w pośpiechu wychodzą z budynku i drzwi lub brama się za nimi zatrzasną, a zaistnieje potrzeba powrotu na posesję czy do mieszkania, ponieważ o czymś zapomnimy. Jednak warto podkreślić, że jest to zarazem ogromna zaleta ich posiadania - gdy się spieszymy, nie musimy się za siebie oglądać i uważać na zamknięcie drzwi, gdyż samodomykacz zrobi to za nas i pozostawimy dzięki temu bezpieczną posesję, niewystawioną na niebezpieczeństwo włamania się intruza.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Niezwykle istotne jest tutaj nie tylko wykonanie samodomykacza oraz jego materiał wykonania, ale również części, z których się składa. Należy pamiętać o jego kluczowych częściach - brak którejkolwiek negatywnie przekłada się na jego użytkowanie i trwałość. Mamy tu przekładnie, a także zawory ze stali albo mosiądzu. Sam mechanizm zamknięty jest w aluminiowym lub żeliwnym odlewie. Nowsze typy zawierają zębatkę, która odpowiada za ruch obrotowy ramienia. Za standard użytkowania przyjmuje się 500 000 cykli zamykania.

Jest możliwość regulacji parametrów samodomykacza, w zależności oczywiście od modelu. Są to:

  • szybkość zamykania

  • siła zatrzaskiwania

  • prędkość zamykania

  • funkcja ograniczenia maksymalnego otwarcia

  • opóźnienie zamykania

Podział samodomykaczy

Samodomykacze dzielą się na:

  • drzwi rozwierne - czyli standardowe gdzie jest tylko jeden kierunek otwierania i podczas zamknięcia stykają się ze stałym elementem, dla przykładu ościeżnicą

  • drzwi wahadłowe - samodomykacz działa w dwóch kierunkach a pozycja spoczynkowa znajduje się w osi urządzenia; najczęściej ten typ spotykamy w drzwiach szklanych

Ważne informacje

Bez względu na sposób montażu samodomykacza przy doborze istotne są trzy aspekty:

  • waga skrzydła,

  • szerokość skrzydła,

  • miejsce montażu drzwi z samodomykaczem.

Warto pamiętać, iż w mniejszym pomieszczeniu podczas zamykania powstaje nadciśnienie powietrza i w takiej sytuacji potrzebna jest większa siła zamykania. Dzieje się to w szczególności, gdy w tym pokoju nie ma wentylacji i z tego powodu powietrze nie ma drogi ujścia. Przez to drzwi w ostatniej fazie zamykania mogą się “odbijać” i samodomykacz nie domknie drzwi.

Szukasz wysokiej jakości samodomykacza, który sprawdzi się w Twoim domu i zapewni należytą ochronę? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!