Drzwi zewnętrzne to wizytówka domu. Jednak trzeba pamiętać, że ich najważniejszym zadaniem jest ochrona termiczna, akustyczna, a także zabezpieczenie przed intruzami. Jak połączyć te wszystkie aspekty i wybrać funkcjonalne drzwi, które jednocześnie ozdobią nasz dom? Oto kilka faktów, które pomogą w podjęciu decyzji. Dzięki nim dowiesz się, czym trzeba się sugerować w wyborze drzwi oraz na jaki model warto się zdecydować.

Rodzaje drzwi zewnętrznych

Obecnie na rynku można znaleźć 4 podstawowe rodzaje drzwi: stalowe, drewniane, aluminiowe i PCV.
Drzwi stalowe są najczęściej wybieramy, ze względu na ich trwałość i stosunkowo niską cenę. Skrzydło wykonane jest z drewna i oklejone metalowymi arkuszami. Zewnętrzną powłokę można pomalować farbą lub nakleić nakładkę imitującą drewno. Dodatkowo, można je wzmocnić hartowanymi prętami, dzięki czemu będą jeszcze lepiej zabezpieczać.
Drzwi drewniane produkowane są z drewna klejonego warstwowo, a ich skrzydło pokryte jest sklejką, płytą HDF lub wiórową. Zewnętrzną warstwę stanowi fornir z dębu, sosny lub mahoniu. Niewątpliwie, ich największą zaletą są bardzo dobre parametry cieplne i piękny wygląd. Jednak ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, cena jest dość wysoka. Mimo to najdroższą inwestycją są drzwi aluminiowe.

Rama i ościeżnica wykonane są z aluminium, natomiast skrzydło pokrywają arkusze PCW lub włókno szklane. Są ocieplane pianką poliuretanową, styropianem, wełną mineralną lub poliamidem. Dzięki temu, bardzo dobrze tłumią wszelkie hałasy i zabezpieczają przed niskimi temperaturami. Ponadto, przy zastosowaniu szklanych wstawek, można stworzyć przeszkloną strefę wejściową, która niewątpliwie wzbudzi zachwyt.
Drzwi PCV wykonane są z aluminium i wzmocnione blachą stalową. Ich wnętrze wypełnia się pianką poliuretanową, a warstwę zewnętrzną pokrywa okleina. Takie drzwi charakteryzują się bardzo dobrą izolacją cieplną i akustyczną. Ich zaletą jest również prosty montaż i niska cena.

Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Ważne czynniki

Wybierając drzwi zewnętrzne należy pamiętać, aby sugerować się kilkoma ważnymi czynnikami. Niewątpliwie najważniejszym jest bezpieczeństwo.  Drzwi powinny być solidnie wykonane, a także posiadać system wielopunktowego ryglowania drzwi przy użyciu trudnych do złamania zamków. Aby zapewnić bezpieczeństwo, powinniśmy się zdecydować na co najmniej 3 punkty ryglowe. Największe znaczenie ma jednak tutaj klasa zakupionego przez nas modelu, zgodna z europejską normą PN-EN. W przedziale od 1 do 6 powinniśmy wybrać klasę 3, by zapewnić podstawową ochronę przed intruzami. Kolejnym ważnym czynnikiem jest izolacja cieplna i akustyczna. Aby drzwi nie przepuszczamy zimna podczas niskich temperatur należy zdecydować się na takie, które będę dobrze ocieplone na całej ich powierzchni. Tak samo w przypadku ochrony przed hałasem, dźwiękoszczelność, powinna zamykać się w przedziale od 30 do 42 dB.
Ponadto, bardzo ważnym aspektem jest komfort użytkowania. Należy wybrać taki rozmiar drzwi, aby swobodnie przez nie przechodzić i równie swobodnie móc przenosić różne rzeczy. Zaleca się, aby drzwi otwierały się na zewnątrz w celu zaoszczędzenia przestrzeni w korytarzu. Kolejnym ważnym elementem jest odporność na działania czynników zewnętrznych. Drzwi wejściowe narażone są na działanie promieni słonecznych, wiatru i wilgoci oraz mrozów. Wybierając drzwi, należy zwrócić uwagę na klasę wodoszczelności, która powinna być wyższa niż 4. Dzięki temu, drzwi zewnętrzne będą służyć nam długo bez żadnych uszkodzeń.

Jak dopasować drzwi zewnętrzne do stylu domu? Oprócz czynników warunkujących bezpieczeństwo, należy pamiętać o tym, że drzwi wejściowe są ozdobą domu. Bardzo dobrym sposobem na odpowiedni dobór tego elementu jest dopasowanie go do pokrycia dachowego lub okien. W budynkach nowoczesnych sprawdzą się drzwi wykonane ze stali, aluminium lub PCV. W przypadku budynków tradycyjnych warto postawić na klasyczne drzwi drewniane. Ponadto, wygląd każdego modelu drzwi można dowolnie modyfikować przez zastosowanie przeszkleń.