Drzwi zewnętrzne stanowią wizytówkę budynku, do którego wchodzimy. Ich wygląd, ogólna estetyka oraz wygoda użytkowania odpowiadają za pierwsze wrażenie o przestrzeni, do której mamy wejść. Dodatkowo, z perspektywy właściciela danej posesji, ważnymi aspektami, które należy rozważyć, jest nie tylko estetyka, ale również dźwiękoszczelność oraz odpowiednia ochrona. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Zabezpieczenia antywłamaniowe 

Zwracając uwagę na parametry antywłamaniowe drzwi, należy skupić się między innymi na tym, aby były odporne na uderzenia, materiał nie pozwalał na ich przewiercenie oraz aby nie były podatne na przecięcia. Zaleca się zakup drzwi przykrytych dodatkową, grubą blachą, liczącą 1,5 do 2,2 mm. Wewnątrz skrzydła znajdują się metalowe pręty, które chronią przed ewentualnym przecięciem drzwi. Ponadto, warto pamiętać, że zamontowanie bolców antywyważeniowych uniemożliwi wyjęcie drzwi nawet po przecięciu zawiasów

Izolacja termiczna

W celach ocieplania najczęściej stosuje się styropian i piankę poliuretanową, jednak dużo zależy również od właściwego montażu, grubości skrzydła oraz budowy ościeżnicy. Podczas poszukiwania odpowiednich drzwi należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który oznaczony jest symbolem Ud. Im niższy, tym lepiej, ponieważ świadczy to małej przepuszczalności termicznej. 

Izolacja akustyczna

Wiele osób ceni sobie ciszę i spokój w domu, co w dużej mierze zależy od odpowiednio dobranych drzwi wejściowych. Podczas poszukiwań należy zwrócić uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, który wyrażany jest w dB (decybelach). W tym wypadku, powinno się wybrać drzwi, które posiadają wysoki współczynnik, ponieważ oznacza to lepszą izolacyjność akustyczną. 

na co zwrócić uwagę wybierając drzwi

Z jakiego materiału najlepiej wybrać drzwi zewnętrzne?

Na rynku dostępny jest ogromny wybór drzwi zewnętrznych pod względem różnorodności materiałów, z których są one wykonane. Każdy z nich ma swoje unikalne zalety, jak również wady, dlatego zaleca się zapoznanie z różnymi ofertami przed zakupem, aby mieć pewność, że drzwi spełnią nasze indywidualne oczekiwania.  

Drzwi drewniane - jakie są ich zalety?

Niezaprzeczalnym atutem drzwi drewnianych jest ich aspekt estetyczny. Doskonale wkomponowują się we wnętrzach, które urządzone są w stylu nowoczesnym, tym samym nadając im niepowtarzalnego charakteru. Takie drzwi, produkowane według nowych technologii, mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Warto pamiętać, że drewno nie jest dobrym przewodnikiem ciepła, dzięki czemu nie jest wrażliwe na wysokie ani na niskie temperatury. Dzięki temu można być spokojnym, że żadne części drzwi nie ulegną odkształceniu. Ich minusem jest podatność na zadrapania zwierząt domowych, jednak w takich wypadkach zawsze istnieje możliwość odświeżenia w dedykowanych punktach usługowych. 

Drzwi PCV 

Zaletą drzwi PCV jest łatwość w utrzymaniu czystości, jednak należy pamiętać, aby nie przecierać ich zbyt często, ponieważ ich właściwości elektrostatyczne wpływają na przyciąganie pyłków i kurzy. Posiadają bardzo dobre parametry termiczne i akustyczne. Wadą dla niektórych osób może być brak możliwości personalizacji drzwi takiego typu oraz brak wyboru w ich wzorach. Zwykle są one w części przeszklone i w związku z tym nie ma zbyt wielu kombinacji układów. 

Drzwi stalowe oraz aluminiowe

Odpowiednio wykonane charakteryzują się dużą ognioodpornością oraz wysokimi właściwościami antywłamaniowymi, jednak izolacyjność cieplna i akustyczna niestety bywa niesatysfakcjonująca. Drzwi tego typu mają wysoki współczynnik rozszerzalności termicznej materiału, co w praktyce objawia się trudnościami z ich otwieraniem i zamykaniem podczas upalnych bądź mroźnych dni. Dodatkowo, należy zaznaczyć, że specyfika tych materiałów sprawia, że Klient zwykle nie ma możliwości zamówienia drzwi pod swój projekt zarówno pod względem estetycznym, jak i wymiarowym.


Jak zatem widać, na rynku znajduje się bardzo duży wybór pośród drzwi wejściowych. Polecamy, aby na początku przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania względem nich, co znacznie skróci okres poszukiwania właściwej pary, która idealnie wpasuje się w budynek.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!