Ościeżnica to bardzo istotny element konstrukcyjny, bez którego montaż drzwi, byłby niemożliwy. Wykonana z różnych materiałów takich jak: drewno, metal czy tworzywo sztuczne, rama odpowiada za funkcjonowanie konstrukcji, oraz za jej estetykę. Wybierając ościeżnicę, musimy pamiętać, że nie ma ona tylko walorów wizualnych, ale musi pasować do warunków technicznych i do możliwości naszego wnętrza.
Czym jest ościeżnica do drzwi i jaka jest jej rola?
Ościeżnica to pewnego rodzaju rama, którą umieszcza się w otworze drzwiowym, po to, aby móc zamontować do niej drzwi. Używa się jej do różnego rodzaju drzwi: harmonijkowych, ażurowych, zewnętrznych czy przesuwnych. W każdym z tych przypadków pełni ona identyczną funkcję.
Rolą ościeżnicy jest utrzymanie drzwi w odpowiednim położeniu. Jest ona dodatkowym wyposażeniem, które nie jest sprzedawane w zestawie z drzwiami. Umożliwia to kupującym dopasowanie ościeżnicy do naszego pomieszczenia oraz do jego funkcjonalności.
Duży wybór
Producenci drzwi dają konsumentom ogromny wybór. W sklepach możemy kupić ościeżnice o różnym kształcie, kolorze, czy strukturze. Znajdziemy również takie łączące się pod kątem 45 lub 90 stopni.
Bardzo często staramy się dopasować ramę drzwi do koloru i materiału, z którego zostały one wykonane. Tyle ile wariantów drzwi tyle możliwości ościeżnic. Mimo iż zależy nam najbardziej na estetyce i tym, jak całość będzie się finalnie prezentować, to warto pamiętać, że wybór ościeżnicy powinien być uwarunkowany nie kolorem drzwi, a grubością ściany, do której będzie montowana.
Rodzaje ościeżnicy do drzwi
Pierwszym kryterium podziału ościeżnic może być rodzaj materiału, z którego są one wykonane. Podobnie jak drzwi, możemy znaleźć ościeżnice metalowe, drewnopochodne czy drewniane. Jednak najważniejszy podział ościeżnic na rodzaje dotyczy ich konstrukcji oraz tego, w jaki sposób są montowane.
Ościeżnica stała
Ościeżnica stała zwana również blokową to najprostszy dostępny model. Podstawową zaletą tego produktu jest jego niska cena, która znacznie obniża koszty remontu czy wymiany drzwi. Niestety nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Ten rodzaj ościeżnic sprawdzi się najlepiej do zabudowy muru, o standardowej grubości, czyli od 6 do 10 centymetrów. Brak możliwości regulacji ramy, sprawia, że jest ona trudna do założenia, w szczególności gdy pojawia się nierówna powierzchnia.
Kupując ościeżnice tego typu, warto pamiętać o dosyć trudnym montażu oraz o zakupie elementów, które zamaskują wszelkie niedoskonałości i poprawią estetykę drzwi i wnętrza.
Ościeżnica regulowana
Ościeżnica regulowana to produkt przeznaczony dla wszystkich tych, którzy mają w swoich domach ściany o niestandardowych wymiarach. Ich konstrukcja pozwoli zabudować nawet najgrubsze mury. Jedynym wymogiem jest minimalna grubość muru, która musi wynosić przynajmniej 75 milimetrów. Natomiast kiedy ściana jest grubsza niż 280 milimetrów, stosuje się dwa elementy, które połączone razem stworzą solidną i estetyczną konstrukcję.
Największą zaletą ościeżnic regulowanych jest łatwość w montażu. Wystarczy użyć kołków lub dybli oraz pianki montażowej, by osiągnąć zamierzony efekt. Ich wadą jest niestety wyższa cena, oraz to, że nie mogą być one używane przy montażu drzwi znajdujących się na styku ścian.
Ościeżnica bezprzylgowa
Ościeżnica bezprzylgowa wraz z drzwiami bezprzylgowymi to nowoczesna konstrukcja, w której ościeżnica i zamknięte skrzydło, tworzą jedną płaszczyznę, która jest widoczna po stronie otwierania drzwi. Jest to spowodowane ukryciem zawiasów wewnątrz skrzydła. To innowacyjne rozwiązanie jest przeznaczone dla zwolenników oryginalnych i nowoczesnych możliwości.
Ościeżnica to bardzo ważny element, bez którego nie byłoby możliwe zainstalowanie drzwi. Bardzo ważne jest, aby przed jej zakupem, zmierzyć dokładnie ścianę, aby wiedzieć jaki rodzaj ościeżnicy wybrać.
Jeśli mają Państwo jakieś pytania w kwestii ościeżnic, albo nie wiedzą Państwo, jaki rodzaj wybrać, to zapraszamy do kontaktu.