Czym jest program Czyste Powietrze?

Działający od 2018 roku, program Czyste Powietrze ma za zadanie przeciwdziałać powstawaniu smogu. Jego celem jest poprawienie jakości powietrza oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych, produkowanych przez domy jednorodzinne. Program skupia się między innymi na wymianie starych pieców i kotłów, a także dofinansowaniu wentylacji mechanicznych oraz instalacji fotowoltaicznych. Ponadto, umożliwia otrzymanie zapomogi na ocieplenie domu poprzez wymianę okien oraz drzwi zewnętrznych.

Projekt „Czyste Powietrze” umożliwia skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, polegającej na odliczeniu wydatków od podatku. Z programu skorzystać może każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego albo osoba mieszkająca w wydzielonym w domu lokalu, która posiada własną księgę wieczystą. Wniosek można złożyć bez wychodzenia z domu, wykorzystując swój profil zaufany, składając jego papierową wersję w urzędzie lub udając się do banku, w którym możemy otrzymać Kredyt Czyste Powietrze.

Wysokość dofinansowania na wymianę drzwi wejściowych

Projekt „Czyste” Powietrze umożliwia otrzymanie zapomogi na wymianę drzwi wejściowych. Dofinansowanie, które uzyskamy przy wymianie samych drzwi wejściowych, może wynosić nawet 10 tysięcy złotych. Jeśli oprócz zmiany drzwi, zdecydujemy się również na wymianę starego źródła ciepła oraz zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, zapomoga może sięgać nawet 37 tysięcy złotych. Dodatkowa ulga termomodernizacyjna wynieść może do 52 tysięcy złotych.

Kiedy zdecydować się na wymianę drzwi wejściowych?

Na wymianę drzwi zewnętrznych warto zdecydować się w dwóch przypadkach:

 • jeśli drzwi zewnętrzne są nieszczelne — gdy po wejściu do domu, przy drzwiach wejściowych wyraźnie odczuwalny jest przeciąg, oznacza to, że są one nieszczelne i przepuszczają do wnętrza chłód — w efekcie podnoszą się również rachunki za ogrzewanie;
 • jeśli drzwi zewnętrzne mają ponad 10 lat — to nie spełniają już obecnych w Europie wymagań technicznych — ich współczynnik przenikania ciepła jest zdecydowanie gorszy niż przy nowoczesnych drzwiach wejściowych.

dofinansowanie drzwi zewnętrznych

Na jakie drzwi wejściowe można otrzymać dofinansowanie?

Aby otrzymać zapomogę na drzwi wejściowe, musimy spełnić trzy kryteria. Drzwi przede wszystkim muszą:

 • być energooszczędne — oznacza to, że ich współczynnik przenikania ciepła nie może wynosić więcej niż 1,3 W/m²K;
 • posiadać deklarację zgodności — potwierdza ona zgodność produktu z aktualnymi wymaganiami, stawianymi przez Unię Europejską;
 • zostać zamontowane przy użyciu montażu ciepłego — polega on na osadzeniu drzwi zewnętrznych w warstwie ocieplenia wraz z paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz spoiną.

Jak złożyć e-wniosek przez Internet?

 1. Na stronie gov.pl należy wejść w zakładkę „Nieruchomości i środowisko”, a następnie wybrać opcję „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”.
 2. Kliknąć przycisk „złóż wniosek”.
 3. Zalogować lub zarejestrować się przy pomocy login.gov.pl.
 4. Wybrać sposób logowania.
 5. Utworzyć i wypełnić wniosek o dofinansowanie.
 6. Sprawdzić prawidłowość wypełnienia wniosku.
 7. Dodać wymagane załączniki — jako skany lub dokumenty elektroniczne.
 8. Podpisać wniosek elektronicznie przy użyciu profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
 9. Wysłać całość dokumentów (potwierdzenie złożenia wniosku zostanie dostarczone na e-maila).

Nasza oferta

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdą Państwo szeroki wybór drzwi zewnętrznych, które spełniają wszelkie wymogi, pozwalające uzyskać dofinansowanie na ich zakup. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.